piątek, 23 sierpnia 2013

12. Ładne lato tej jesieni

Podobno koniec sierpnia w Norwegii to już praktycznie jesień. Podobno deszcz w Bergen to coś, co jest codziennością. Od kiedy przyjechałam było kilka dni z nieciekawą pogodą. Po pierwsze, pogoda zmienia się tu kilka razy dziennie. Może świecić piękne słońce, po czym w 15 minut zrywa się wiatr i zaczyna padać deszcz. Spowodowane jest to tym, że całe ciepłe powietrze, które idzie z lądu w stronę Morza Norweskiego jest zatrzymywane przez góry - i niestety tu się skrapla czego wynikiem 250 dni w roku w Bergen pada deszcz. Po kilku dniach deszczu i wszechobecnej "szaroburości" wczorajszy dzień był pocztówką z wakacji. Tak, jakby lato tu jeszcze trwało. Czyste, błękitne niebo, doskonała przejrzystość powietrza, i prażące słońce. I absolutnie nie było duszno ze względu na lekki i chłodny północny wietrzyk.

Wczorajszy dzień był dla mnie leniwym dniem. Ponieważ moje obowiązki zaczynały się od godz. 15, kiedy miałam nakarmić najstarszą dziewczynkę i zawieźć ją na lekcje pływania, to do tej godziny, od samego rana leżałam na tarasie, czytając książkę, oglądając Being Human US, rozwiązując krzyżówki, słuchając muzyki - po prostu się relaksując. Dziś, wg prognozy "Bergens Tidende" pogoda miała być jeszcze lepsza. Jednak, jak to z prognozami bywa - nie zawsze się sprawdzają. Dzis jest tylko duszno, niebo jest białe od chmur a w powietrzu wisi popołudniowa ulewa. Poniżej kilka zdjęć iście pogodowych (poza zdjęciem bukietu kwiatów w salonie - po prostu lubię słoneczniki)

 Poniżej ciekawe zjawisko ze środowej nocy - ciemniejsze pasmo chmur nad górami przykryło księżyc tworząc ciekawy spektakl światła. Dodatkowo, lekko ponad górami widać jasną poświatę - światła Hjellestad'u.

 A tu wczorajszy piękny dzień:

Pozdrawiam, Pati

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)