piątek, 6 czerwca 2014

95. Pinsehelgen

W Norwegii jest chyba więcej świąt niż dni pracujących. Szczególnie maj i czerwiec są miesiącami w których co chwilę jakiś dzień jest wolny. Idąc tą tradycją - o tak ! Mamy wolny weekend. Sobota, niedziela oraz poniedziałek to czas, kiedy cały kraj podróżuje. Do hytty, łódką po morzu, samolotem, pociągiem, samochodem, do rodziny, za granicę. Wszędzie. A z jakiej okazji? Pewnie każdy z Was kojarzy "Zielone Świątki" czyli Zesłanie Ducha Świętego. W Polsce to niedziela, kiedy idzie się do kościoła i na tym mniej więcej polega świętowanie. Ale w Norwegii Pinsehelgen to trzydniowa "impreza" ! No i słusznie, bo ostatnio długi weekend (4 dni wolne - czwartek, piątek, sobota, niedziela) był dawno temu - między 22 a 24 maja. No halo ! To chyba nam się ten kolejny sprawiedliwie należy. Sklepy w poniedziałek są zamknięte bo dzień święty trzeba święcić. Amen. Więc nie ma pielgrzymek do galerii handlowych i za to Norwegię lubię najbardziej. Również każda niedziela to dzień odpoczynku a nie biegania po galeriach. I wszyscy są szczęśliwi :)

Moja host rodzina wylatuje dziś na chrzest na północ Norwegii. My, z racji tego że pogoda zapowiada się spektakularnie - planujemy wybrać się w bliższe i dalsze okolice Bergen. Przygotujcie się więc na zapierające dech w piersiach zdjęcia! Ørjan obiecał zabrać mnie na przejażdżkę przez tunel, który.... jest tak wąski i niski, że mieści się w nim tylko auto. Nie można z samochodu wysiąść podczas przejeżdżania - klaustrofobiczne doznania gwarantowane! :) 


8 komentarzy:

 1. Fajnie, że mają 3 dniowe świętowanie :).

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajnie że mają 3 dniowe świętowanie :). Nigdy nie byłam w Norwegii.

  OdpowiedzUsuń
 3. To w takim razie czekamy na relacje :) Widzę Pati, że ty ani węży się nie boisz, klaustrofobia Ci obca :D Odważna z Ciebie dziewczyna :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszyscy zjeżdżają na Lofoty xD akurat byłam dzisiaj w mieście, pełno ludzi jak nigdy ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Życzymy udanej wyprawy do Bergen! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rany, "mojanorwegia" prosze, nie pograzajcie sie jeszcze bardziej ! Tak bardzo nienawidze portalu "mojanorwegia" a Wy takimi durnymi komentarzami jeszcze mnie w tym utwierdzacie. Komentarz - GENIUSZ - gdyby nie maly mankament - mieszkam w Bergen od 10 miesiecy. Ale po co przejrzec z grubsza blog - jak wystarczy sie zareklamowac pod pierwszym lepszym postem.

   Usuń
 6. Gdzie znajduje się taki wąski tunel? Sama chętnie bym się takim przejechała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Generalnie, to wszędzie można takie znaleźć - szczególnie na starych drogach, których jest mnóstwo :)

   Usuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)