wtorek, 22 lipca 2014

102. Norheimsund i nie tylko !

Wróciłam z wakacji, jeszcze 2 dni jesteśmy w Polsce a już w czwartek lecimy do Bergen. Do ukochanego Bergen, za którym się baaaaardzo stęskniłam!
Pamiętacie, że miałam wrzucić zdjęcia z miejsca które odwiedziliśmy jednej soboty, kiedy byli u mnie mama z bratem.
Pogoda była bergeńska: deszcz, deszcz, deszcz. Mimo to, Ørjan zapakował nas do samochodu i pojechaliśmy. Docelowo miał to być wodospad w Norheimsund i.... jezioro pełne złotych rybek! 

Po drodze zatrzymywaliśmy się kilka razy, bo widoki były przepiękne (mimo niesprzyjającej pogody). 
Z jeziorem wiąże się pewna historia. Otóż początkowo rybki żyły... w centrum Bergen w przepięknym Nygårdsparken (który teraz jest najniebezpieczniejszym miejscem ze względu na tłumy przesiadujących tam narkomanów). Skąd więc te ryby w miejscu oddalonym od miasta o prawie 100 km? Chodziło o pewnego rodzaju "zakład". Jezioro to było uważane za miejsce, w którym nie można zasiedlić żadnego gatunku, ze względu na trudne warunki. Właściciel rybek z Bergen powiedział "Moje ryby przeżyją wszędzie." I wysłano je do Øystese. I tak, od 1914 roku jezioro żyje pełnią życia, mieniąc się złotym kolorem. Jeśli się tam wybieracie - koniecznie zabierzcie ze sobą bułkę. Kaczki i ryby ustawią się w kolejce :)

Przy wodospadzie był spływ pontonowy. Ludzie z piwem w dłoni, niektórzy (tak jak pan w czarnym) płynący za swoimi pontonami z których spadli. Jednym słowem : NORWEGIA


Pozdrawiam, Pati :)

4 komentarze:

 1. Świetnie razem wyglądacie, chyba nie muszę o tym wspominać. ;)) Świetnie w tej Norwegii jest widzę, dużo duużo do obejrzenia. Buźka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Trudno nie kochać Bergen... tyle atrakcji na wyciągnięcie ręki i na dodatek się nie kończą. ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam wchodzić na twojego bloga;) Czy mogłabym prosić o post, w którym opisujesz wrażenia swojego chłopaka z Polski? Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałabym nic przeciwko mieszkaniu w Bergen, nie powiem! no zobaczymy ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)