wtorek, 21 października 2014

133. Operasjon Arktis (2014)


W niedzielę wybraliśmy się z Ørjanem do kina, na film pt. "Operasjon Arktis" czyli Operacja Arktyka. Produkcja miała swoją premierę w Norwegii w piątek, 17 października, więc w niedzielę największa sala kinowa w Bergen była zapchana ludźmi po brzegi.


Film powstał na podstawie książki, którą napisał Leif Hamre w 1971 roku. W oryginale, jest to historia trzech chłopców, którzy przypadkowo trafiają na koło podbiegunowe.
Współczesna interpretacja opowiada o trójce rodzeństwa - dwóch dziewczynkach i chłopcu. Trzynastoletnia Ida oraz ośmioletnie bliźniaki Julia i Sindre mieszkają na północy Norwegii, w Bodø. Rodzice pracują w Siłach Powietrznych Królestwa Norwegii, jednak tata jest pilotem śmigłowca aż w Stavanger. W wyniku bójki w szkole 8-letni Sindre przemyka się na lotnisko w Bodø i próbuje ukryć się w helikopterze lecącym do Stavanger. Podczas gdy dwójce młodszych dzieci udaje się wejść do maszyny, starsza dziewczynka próbuje ich stamtąd wyciągnąć. Nikt nie zauważa trzech dodatkowych pasażerów na gapę, ukrytych na tyłach helikoptera. Maszyna startuje, ze zmienionym kierunkiem lotu (o czym niestety nie wiedzą dzieci) i ląduje w nocy na... Svalbardzie. Nieświadomym maluchom udaje się wyślizgnąć z helikoptera i orientują się, że to nie Stavanger. Rankiem orientują się, że prócz małego domku służącego za ośrodek badawczy na wyspie nie mieszka nikt inny. 

Rozpoczyna się ich przygoda, w oczekiwaniu na ratunek. Atakuje ich niedźwiedź polarny, kończą się zapasy jedzenia, dwoje z dzieci wpada do wody w wyniku pękniętego lodu. Piękne krajobrazy i przepiękna historia. W ostatnich momentach na sali kinowej płakały i dzieci i dorośli (w tym ja!)

Obejrzyjcie koniecznie trailer:


Film wart zobaczenia, więc jak tylko pojawi się w polskich kinach lub w sieci - biegnijcie oglądać ! :)
Pozdrawiam serdecznie, Pati2 komentarze:

  1. Jak ja uwielbiam takie historie :) też bym pewnie płakała :D
    Na pewno jak się pojawi gdzieś to się wybiorę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Widziałam jakiś czas temu trailer. Wydał mi się zabawny, lekki, ale o to w sumie w tym filmie chodzi... Zachęciłaś mnie swoją recenzją, aby zapoznać się z tym filmem. :)

    OdpowiedzUsuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)