niedziela, 30 listopada 2014

143. Lysfest i Bergen

Wczoraj, coroczną tradycją weszliśmy w Bergen z wielką pompą w czas adwentu. Tradycyjnie już, ostatnia sobota listopada jest doskonałą okazją na Lysfest. Dosłownie tłumaczona nazwa, to Świetlny Festiwal. Z tej okazji organizowany jest koncert w centralnym punkcie starego miasta Bergen, zwanym Festplassen. Podczas koncertu mamy okazję posłuchać norweskich kolęd w wykonaniu chórów dziecięcych jak i piosenkarzy. W tym roku na obchodach Lysfest obecna była również premier Norwegii Erna Solberg. Koniec obchodów wieńczy zapalenie świateł na choinkach w centrum i pokaz fajerwerków. W porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to padało poziomo, pionowo i na skos, pogoda wczoraj była wręcz wymarzona. Ani kropli deszczu i brak wiatru przyciągnęły do miasta tłumy ludzi chcących razem świętować wejście w czas adwentu. Ja i Ørjan początkowo mieliśmy plan pojechać prosto na Fløien i stąd obserwować całe wydarzenie w oczekiwaniu na pokaz sztucznych ognii. Ze względu na to, że dołączył do nas jego brat ze swoją córką, przeszliśmy się również po centrum Bergen, chwilę spędziliśmy przy budynku sądu słuchając kolęd ze sceny a następnie złapaliśmy kolejkę na szczyt Fløien. Idealnie wyszło nam to w czasie, bo gdy znaleźliśmy się na szczycie, czekaliśmy jakieś 3 minuty i zaczął się pokaz fajerwerków. W życiu nie myślałam, że tak pięknie wygląda to z góry! 


Festplassen

Pierwszy premier Norwegii spogląda na Festplassen

Setki płonących pochodni

Koncert na scenie i ludzie z pochodniami na telebimie

Trójkątne lustra przed budynkiem sądu a w tle Festplassen

Wąskie zakamarki Bergen
W tle centrum Bergen. Na dole zdjęcia Festplassen, scena i pierwsze fajerwerki


Taki widok z okna mojego chłopaka miałam wczoraj:

A taki zastałam dziś:


Śnieg został już tylko na szczytach, ale i tak jest pięknie.
Pozdrawiam i zapraszam na "30 słów kojarzących się z grudniem" już jutro o 16. Pamiętajcie też, że jutro otwiera się pierwsze okienko adwentowego kalendarza: TUTAJ
Patka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)