wtorek, 27 grudnia 2016

252. W czasie sztormu Norweg się nudzi.

Wczoraj w zachodnią Norwegię uderzył sztorm Urd. Wszystkie jednostki były postawione w stan gotowości, kilka tysięcy domów zostało pozbawionych prądu, gdzieniegdzie drzewa przewróciły się na drogę. Ørjan i jego brat mają natomiast dosyć specyficzne hobby. Jak się okazało, nie tylko oni. Otóż, kiedy wiatr zaczyna mocniej wiać, z Norwegami dzieje się coś dziwnego. Ubierają swoje regntøy i jadą tam, gdzie jest już tylko otwarte morze aby popatrzyć na fale uderzające w brzeg. Myślałam, że będziemy tam jedynymi szaleńcami. Ale nie! Fanów sił natury było o wiele więcej i wszyscy chcieli wejść jak najdalej, żeby zobaczyć jak najwięcej. Wiatr był tak mocny, że idąc w jego kierunku nie można było złapać oddechu. Czułam się, jakbym tonęła. Absolutnie przerażające uczucie. Niestety, również w takich sytuacjach ludzie nie potrafią szanować potęgi natury. Każdego razu pojawiają się informację o turystach, którzy poszli za daleko i porwały ich fale uderzające o brzeg. Również wczoraj pojawiła się informacja o chińskich turystach, którzy wybrali się... na Preikestolen (płaski klif w pobliżu Stavanger). Na szczęście zostali w porę zauważeni i zawróceni z drogi. 

Zobaczenie sztormu w Norwegii to coś absolutnie godne polecenia. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Miejsca, które warto odwiedzić podczas niepogody będąc w Bergen to: Hellesøy, Golten obok Glesvær czy zniszczona przez fale elektrownia wodna na Øygarden. Pamiętaj o regntøy, czapce, rękawiczkach i dobrych butach. Parasol będzie "zbędny" for å si det sånn. I trzymaj się mocno, bo będzie wiało!Pozdrawiam, Pati :)

4 komentarze:

  1. Ach, chciałabym tego doświadczyć! :D Ale najpierw muszę się zaopatrzyć w porządne ubrania przeciwdeszczowe. :D Pozdrowienia z Mazur! k

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo bym chciała coś takiego zobaczyć:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Te widoki są tak piękne :D Co jakiś czas wracam do posta aby zerknąć ponownie ^_^

    OdpowiedzUsuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)