wtorek, 29 sierpnia 2017

281. Bergeńska aleja sław

Rok temu, pisałam o znanych osobach pochodzących z Bergen. Jakie było moje zdziwienie, kiedy jakiś czas temu wpadłam na istną bergeńską aleję sław. Może nie tak wielką i popularną jak ta w Hollywood ale jednak. Aleję bardzo łatwo przegapić jeśli nie patrzy się pod nogi, więc kiedy upuściłam na chodnik pokrywkę soczewki, moim oczom ukazały się poniższe płytki. Dziś napiszę również, kim są poszczególne osoby. (Zdjęcia są w kolejności losowej)


1. Cecilia Brækhus to wielokrotna mistrzyni świata w boksie. Co ciekawe, jeszcze do niedawna boks zawodowy był w Norwegii zakazany. Swoją pierwszą walkę w kraju odbyła w październiku zeszłego roku, kiedy zakaz zniesiono. Walce nadano nazwę "The Homecoming", czyli powrót do domu. Jednym z największych marzeń Cecilii było.. walczyć w Bergen. Udało się 9 czerwca tego roku. Cecilia wzięła udział w walce nazwanej "Battle of Bergen"i po 10 rundach pokonała rywalkę z Argentyny.


2. Christian Gottlieb Rieber był wnukiem niemieckich imigrantów, którzy zginęli na wyspie Herdla w Bergen. W 1879 założył hurtownię skór, którymi handlował. Wykorzystał swoje umiejętności i spryt potrafiąc dopasować się do zmieniającego rynku. Otworzył garbarnię, zaczął wykorzystywać skóry do produkcji butów, czy uszczelniania statków. Jego inwencje pomogły w wielu wyprawach odkrywczych. Zajmował się również sprzedażą oleju, pasz i filetów z makreli. Obecnie, 4 pokolenia później, GC Rieber jest prężnie rozwijającą się firmą działającą głównie na trzech polach - przemysł, transport i nieruchomości.


3. Per Grieg senior zajmował się między innymi pośrednictwem w zakupie, budowie i transporcie łodzi. Obecnie głównym punktem zainteresowań firmy są kwestie ubezpieczeniowe odnoszące się do tego obszaru rynku. Grupa Grieg (Grieg-Gruppen) jest właścicielem połowy akcji Star Shipping. Star posiada najnowocześniejsze na rynku statki do transportu celulozowo-papierniczego co sprawia, że są w światowej czołówce w tym zakresie. Pochodzący z Bergen Per Grieg Sr finansuje Bergeńską Orkiestrę Filcharmoniczną i wszelkie wydarzenia muzyczne związane z miastem. Jest również jednym z głównych inicjatorów rozbudowy i przebudowy Griegshallen (popularnej w Bergen sali koncertowej). Był również przewodniczącym akcji humanitarnych takich jak SOS Miasta Dziecięce Norwegia i SOS Globalne Wioski Dziecięce. Od 1989 roku jest konsulem honorowym Brazylii w Bergen.


4. Frank Aarebrot to profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Bergen i adjunkt na Universytecie Orebro w Szwecji. Wykłada również w Instytucie Nauk Politycznych we Francji oraz Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Aarebrot prowadził wiele międzynarodowych projektów i był współautorem wielu podręczników i publikacji.  Zajmuje się badaniem nowych demokracji, systemów wyborczych i integracji europejskiej. W Norwegii jest najbardziej kojarzony jako komentator polityczny. Spotkałam raz pana profesora w jednej z Bergeńskich kawiarni. Gdyby nie to, że Ørjan mnie szturchnął i szepnął "Hej, to Frank Aarebrot", to nigdy nie zwróciłabym na niego uwagi. Zwykły, miły starszy pan przechadzający się z kubkiem kawy podczas wyprzedaży garażowej. (Spotkać go można w Kaffebrenneriet podczas niedzielnego targu)


5. Hans - Wilhelm Steinfeld jest urodzonym w Bergen dziennikarzem, prowadzącym, historykiem i pisarzem. Jego specjalnością jest Rosja ze względu na to, że pracował tam jako korespondent zagraniczny dla stacji NRK. Przeprowadził wywiady m.in. z Borysem Jelcynem czy Mihailem Gorbaczowem.  


6. Premier Erna Solberg. Tej pani chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. O Ernie przeczytasz w TYM poście.


7. Oddvar Torsheim jest malarzem, rysownikiem i artystą. Oddvar stworzył kiedyś serię wierszy które sam zilustrował. W 2008 roku wziął udział w norweskim "Mam Talent" ale odpadł w półfinale. Obecnie żyje w Førde, mieście oddalonym od Bergen około 4 godziny drogi. Powstały już trzy granitowe posągi z jego podobizną.


8. Gunnar Staalesen nie będzie obcy nikomu, kto zetknął się z serią Varg Veum (Instynkt Wilka). To autor powieści o detektywie nazywającym się Varg Veum. Akcja powieści jest zlokalizowana w Bergen, a oglądając serial można rozpoznać najbardziej znane zakątki miasta. Można również wybrać się śladami bohatera i znaleźć jego posąg.  Obecnie Gunnar Staalesen jest pracownikiem w bergeńskim teatrze.


9. Laurie Grundt jest malarzem i rysownikiem. Występuje również pod nazwiskiem Lars Grundt. Jego prace możemy znaleźć między innymi w szkole Søreide, w ratuszu na wyspie Askøy czy w Galerii Zdjęć Bergen.


10. Trude H. Drevland jest norweskim politykiem, a w okresie od 2011 do 2015 roku była również burmistrzem gminy Bergen. Obecnie jest członkiem rady miasta w zakresie środowiska i rozwoju. Pod koniec swojej kadencji jako burmistrz kilkakrotnie oskarżono ją o korupcję.


11. Sverre Faaberg to muzyk pochodzący z Bergen. Na Youtube dostępne są piosenki, które wykonał razem z zespołem The Young Ones.


12. Paul McCartney -  szczerze, nie mam bladego pojęcia dlaczego znalazł się w tej alei. Możliwe dlatego, że po drugiej stronie ulicy istnieje oficjalny, norweski klub Beatelsów Norwegian Wood. Organizatorzy zaprosili pana McCartneya na oficjalne odsłonięcie tablicy i zaproponowali mu nawet odebranie helikopterem z lotniska, ale grafik artysty był zbyt napięty. 


13. Ole Torp to znany w kraju dziennikarz i prowadzący. Przez 4 lata był zagranicznym korespondentem w Waszyngtonie, między innymi podczas zamachu terrorystycznego w Nowym Jorku. W 2007 roku został mianowany zagranicznym korespondentem w Pekinie. Kojarzyć go można z wieczornych wydań wiadomości.


14. Helge Jordal to znany norweski aktor. Był szczególnie aktywny w latach 80-tych. Użyczył głosu m.in. krabowi Sebastianowi w norweskiej wersji dubbingowej bajek o Małej Syrence.


15. Trond Mohn to norweski lider biznesu (swoją drogą, dużo w Bergen biznesmenów). Włożył 15 milionów koron w budowę bergeńskiego krytego lodowiska, oraz ponad 45 milionów koron na budowę boiska piłkarskiego. Podarował również 50 milionów koron szpitalowi w Trondheim na zakup niezbędnych maszyn. W Bergen możliwe było stworzenie towarzystwa badawczego dzięki jego dotacji zakrawającej na - bagatela - 250 milionów koron. 

Co jakiś czas następuje odkrycie kolejnej płytki, bo zasłużonych ludzi jest Bergen o wiele więcej. 
Aleję sław znajdziesz przy Nøstegaten (potocznie nazywanej również Nøstet). To chodnik przed uroczym budyneczkiem, który był... ostatnim oficjalnym domem uciech (po norwesku - bordell) w Bergen. 

Pozdrawiam,
Pati

3 komentarze:

 1. Hmm, bardzo fajny pomysł z tą Aleją. Zastanowiło mnie jedno - oprócz bokserki ani jednego sportowca.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow. Bardzo ciekawy post. Podoba mi się, że opisałaś, kim była każda z tych osób. Lubię dowiadywać się takich nowych rzeczy :)

  http://that-little-fucker.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajny post, zgooglowałam parę nazwisko jak się okazało https://en.wikipedia.org/wiki/Frank_Aarebrot zmarł 3 dni temu.

  Pozdrawiam z Wrocławia :-)

  OdpowiedzUsuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)