piątek, 8 września 2017

282. Wybory parlamentarne po norwesku

Nadszedł w Norwegii ten czas. Walka o głosy wyborców trwa w najlepsze, a w norweskich skrzynkach pocztowych pojawiły się tajemnicze valgkort. W poniedziałek, 11 września jak co cztery lata odbędą się wybory parlamentarne. 


Wybory odbywają się we wrześniu co 4 lata. Wybieranych jest wtedy 169 reprezentantów z 19 okręgów administracyjnych.
Głosować może każdy obywatel Norwegii, który skończył 18 lat, ma prawa wyborcze i jest w spisie ludności. W tym roku głosować można przed dniem wyborów aż do dziś, czyli piątku 8 września. Niektóre gminy umożliwiają również głosowanie w niedzielę 10 września. 

Na wybory (oprócz dokumentu tożsamości) należy udać się z Valgkort, która jest wysyłana pocztą. To karta głosowania na której zamieszczone są najważniejsze informacje: Imię i nazwisko głosującego, adres zamieszkania na dzień 30 czerwca 2017, rok urodzenia, numer komuny, numer w spisie ludności, kod kreskowy przypisany do danej osoby oraz miejsce przydzielone do głosowania razem z godzinami otwarcia. 

W dniu wyborów należy wybrać się do lokalu i wziąć jedną z dostępnych list wyborczych. Na liście można zaznaczyć kogo wybieramy, nadać mu nowe miejsce na liście bądź z tej listy usunąć. Następnie składa się ją w taki sposób, aby nikt nie mógł zobaczyć rezultatu głosowania. Z tak złożoną listą należy podejść do komisji i uzyskać pieczątkę na pierwszej stronie a następnie wrzucić do urny. Tylko listy z pieczątką są brane pod uwagę przy późniejszym liczeniu głosów. 

Informacje o wyborach można znaleźć na Facebooku (www.facebook.com/valginorge), na Twitterze (@valgiNorge) oraz na stronie internetowej www.valg.no


Pozdrawiam,
Pati

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)