czwartek, 19 października 2017

285. Bergen się stroi

We wrześniu miało miejsce ważne wydarzenie w historii Bergen. Miasto było gospodarzem mistrzostw świata w kolarstwie. Jeśli miałaś/eś okazję oglądać poszczególne etapy w telewizji, pewnie zauważyłaś/eś, że pogoda dopisała. Deszczowe miasto na kilka dni stało się słonecznym a trasy przejazdów zostały ozdobione. Było na czym zawiesić oko bo do całej akcji przyłączyli się nawet artyści uliczni i powstały piękne murale. Oto, co udało mi się znaleźć:

 M_u_M pracował nad swoim trollem do ostatniej chwili - tu w dniu otwarcia mistrzostw.


Wystawy w sklepach i restauracjach nawiązywały do rowerów


Urocza uliczka Skostredet wypełniła się kolorowymi parasolkami.

Budowa przy dworcu kolejowym została przykryta wystawą studentów.

We wrześniu po raz 3 miała miejsce akcja "I see humans" zorganizowana w Bergen po raz pierwszy w 2015 roku. Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na wolność, tolerancję i równość. W organizację zaangażowała się m.in. Amnesty International.

Jeden z wyścigów rowerowych odbywał się na szczyt góry Fløyen. Już od najniższej stacji kolejki Fløybanen widoczne byly dekoracje. 
Drzewa wzdłuż trasy prowadzącej na górę zostały ubrane w swetry. Swetry były dziełem przedszkoli, szkół i lokalnych klubów/organizacji.


 Po lewej - drzewo udekorowane kaskami rowerowymi, po prawej -  kolorowy sweter na pniu drzewa


Nabrzeże Bergen zajęły sztandarowe statki, jak widoczny po lewej Statsraad Lehmkul.

Gotowe dzieło M_u_M

AFK na trasie przejazdu w dzielnicy Sandviken

Jak myślisz, czy te wszystkie dekoracje pomogły rozświetlić deszczowe miasto?

Pozdrawiam,
Pati

7 komentarzy:

 1. Aż mi trochę żal że wybyłam z miasta w tym okresie i nie mogłam tego wszystkiego zobaczyć :) super że pogoda się udała! Tylko ci wszyscy odwiedzający będą mieć teraz błędne przekonanie o Bergen ("eeee, co Wy to mówicie że tu wiecznie pada, jak byliśmy na Sykkel VM to pogoda była w dechę" :P)

  świetny ten nowy mural, jeszcze nie byłam w centrum od powrotu, muszę się wybrać ;) tylko ten napis "There are a lot of good people around" już jest chyba mniej widoczny z tego co widzę po Twoich zdjęciach :( szkoda bo robił klimat na tej pustej żółtej ścianie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napis zdjęli ostatnio i nikt nie wie dlaczego :( sam M_u_M mówi, że projekt jego muralu był dopasowany do tematu napisu i samego napisu więc nie rozumie, dlaczego go nagle zdjęto :(

   Usuń
 2. Jestem zdecydowaną zwolenniczką wszelkiego street art. W Bergen widzieliśmy wiele naprawdę świetnych murali aczkolwiek najbardziej zachwycają mnie te w Reykjaviku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przeurocze są swetry na drzewa <3 fantastyczne murale i napis No Way :)
  Co tu dużo mówić- dali radę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Marzy mi sie Bergen i ogólnie podróż po calutkiej Norwegii!

  U mnie post o mojej spontanicznej przygodzie z Au Pair w Londynie, zapraszam :)

  http://kasiadrusewicz.blogspot.com

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)