wtorek, 3 kwietnia 2018

289. Auto w Norwegii - przydatne ciekawostki

Dziś opiszę kilka przydatnych pojęć/informacji dotyczących samochodów w Norwegii. Mam nadzieję, że komuś z Was się przydadzą.


BOMPENGER/AUTOPASS
Jeśli mieszkasz w Norwegii, na pewno wiesz co to bompenger/autopass. Dużo dróg, tuneli, mostów jest finansowanych w połowie przez państwo/gminę/miasto a w połowie przez samych użytkowników tych dróg. O czym mowa? O stacjach opłat przejazdu. Bramki (bomstasjoner) mogą być zlokalizowane przy wjazdach do tuneli, na mosty lub do ścisłego centrum miast. Jeśli chodzi o centrum miasta, to bramki mają zmuszać do ograniczonego użycia pojazdów mechanicznych ze względu na spaliny. Norweski rząd posuwa się nawet dalej i wprowadza wyższe opłaty dla aut używających Diesla niż np. dla tych benzynowych, czy hybrydowych. Póki co największymi zwycięzcami są użytkownicy aut elektrycznych, bo nie płacą nic. Stąd tak duży rynek aut elektrycznych w Norwegii. 
W niektórych miejscach bramki są demontowane po tym, jak inwestycja się spłaci. W innych (tak jak np. w Bergen) bramki zaczęły służyć do finansowania rozbudowy naziemnego metra (Bybanen). Ku oburzeniu wszystkich bergenserów oczywiście.
Aby dostać jak najlepszą cenę potrzebny nam bombrikke, małe urządzenie na przedniej szybie rejestrujące przejazdy. Bombrikke uprawnia nas np. do tańszych przejazdów, czy ''zasady jednej godziny'', gdzie możemy przejechać przez bramki w ciągu godziny nieskończoną ilość razy płacąc tylko za pierwszy przejazd. Warto wspomnieć, że przejazdy kosztują więcej w godzinach szczytu i poza nimi. Ceny znajdują się na niebieskich tablicach informacyjnych przed każdą bramką. 
Opłaty za przejazd to ważna ciekawostka, o której wie niewiele osób wynajmujących auta w Norwegii. 

KTO JEŹDZI JAK WARIAT
Jeśli jesteśmy świadkami pirackiej jazdy czy łamania przepisów, łatwo możemy sprawdzić kto jest właścicielem danego auta. Z internetowym katalogiem adresów i numerów telefonów a także Facebookiem który wie wszystko, namierzenie takiego kierowcy nie jest trudne. Aby dowiedzieć się, kto jest właścicielem pojazdu wystarczy wysłać sms z numerem rejestracyjnym pod numer 2282. 

INFORMACJE O AUCIE
Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej o danym pojeździe, wystarczy wejść na stronę Statens Vegvesen (norweski Wydział Komunikacji) i wpisać numer rejestracyjny. Tam sprawdzimy m.in. datę następnego przeglądu, numer nadwozia, czy dane techniczne pojazdu. Stronę internetową znajdziesz TUTAJ.

GŁUCHE RADIO
Jeśli przyjedziemy do Norwegii autem z Polski a radio nagle ucichnie, bądź do wyboru będą np. tylko dwie lokalne stacje, to prawdopodobnie auto potrzebuje adaptera DAB. Norwegia wyłączyła sygnał FM na terenie całego kraju i aby mieć dostęp do wszystkich stacji radiowych potrzebne jest auto z radiem DAB, lub adapter DAB (DAB+). 

PIGGDEKKOBLAT
W okresie zimowym w Norwegii popularne jest zakładanie opon z kolcami (piggdekk). W Bergen czy np. w Oslo jest to dozwolone jeśli równocześnie wykupi się tzw. piggdekkoblat. Do zeszłego roku piggdekkoblat był małą naklejką, którą przyklejało się w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Obecnie jest on elektroniczny, więc nie ma potrzeby naklejania czegokolwiek na szybę. Piggdekkoblat zamawia się samemu, na stronie swojej gminy (kommunen). W Bergen sezonowy oblat kosztuje 1400 koron. W teorii każdy pojazd na oponach z kolcami powinien posiadać piggdekkoblat poruszając się w granicach gminy która tego wymaga, ale wielu kierowców wybiera "nielegalną" jazdę. Oblat może być sprawdzony np. podczas gdy auto jest zaparkowane w centrum miasta lub podczas kontroli Statens Vegvesen. Kontrole zdarzają się niezwykle rzadko. (W zeszłym roku w mojej firmie zapomnieliśmy zamówić oblaty na nasze auta dostawcze a zorientowaliśmy się dopiero pod koniec sezonu kiedy jeden z klientów dostał mandat). Ale dla świętego spokoju lepiej taki oblat nabyć, jeśli chcemy zaoszczędzić na mandatach. PS. Tromsø nie ma obowiązku posiadania oblatów. 

Pozdrawiam,
Pati

1 komentarz:

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)