wtorek, 7 sierpnia 2018

Jak dostać się z lotniska w Bergen do miasta

Często dostaję wiadomości, jak najłatwiej (i najtaniej) dostać się z lotniska Flesland do centrum Bergen. Postanowiłam więc zebrać wszystkie informacje w jednym miejscu i ułatwić zadanie osobom odwiedzającym deszczowe miasto. Wraz z otworzeniem nowego terminalu w sierpniu ubiegłego roku otwarto również linię Bybanen (naziemnego miejskiego metra). Jak dostać się do centrum z lotniska? Bardzo łatwo! 


Bybanen
Naziemne metro to najtańsza z opcji. Po wyjściu z hali przylotów wystarczy zejść jedno piętro w dół i znajdziemy się na początkowej stacji kolejki. W specjalnym automacie (en billettautomat) można kupić bilet. (en billett) Bilety obowiązują autobusy sieci Skyss i Tide, naziemne metro i specjalne łódki Skyss (jak np. łódka z centrum Bergen na wyspę Askøy). Bergen podzielone jest na strefy, więc dalsza podróż (np. na wyspę Sotra) jest w innej strefie cenowej. Jednak z lotniska do centrum dostaniemy się na bilecie strefy Bergen (sone Bergen). Bilet z automatu jest ważny 90 minut od zakupu i można w tym czasie przesiąść się np. do autobusu. Wsiadając warto pamiętać, żeby odbić bilet w specjalnym czytniku znajdującym się w kolejce/autobusie. Zaletą Bybanen są częste odjazdy.
Akceptowane formy płatności w automacie: monety, karta płatnicza, bilet miesięczny

Ceny (w automacie) : Dorośli: 38 NOK, Dzieci (4-15 lat): 19 NOK.  Warto pamiętać, że kupując bilet u kierowcy w autobusie obowiązuje dodatkowa opłata (22 korony za dorosłego i 11 za dziecko). Jeśli będziecie mieszkać w miejscu, gdzie na przystanku nie ma automatu biletowego, to polecam zainstalowanie aplikacji Skyss Billett i zakup biletu przez aplikację.

Czas podróży: 44 minuty do ostatniego przystanku w samym sercu Bergen (Byparken). 

Więcej informacji: www.skyss.no

Flybussen
Transfer lotniskowy jest opcją droższą, ale o wiele szybszą. Jeśli zależy nam na szybkim dojechaniu do miasta to warto wybrać Flybussen. To doskonała alternatywa jeśli celem waszej podróży nie jest ścisłe centrum. Przystanki znajdziecie na zewnątrz po lewej stronie zaraz po wyjściu z hali przylotów. W ofercie są cztery trasy. Z lotniska w okolice szpitala (Flyplass - Haukeland); do targu rybnego (Flyplass - Sentrum) - zatrzymuje się tylko 4 razy po drodze; do Åsane przez dzielnicę Fyllingsdalen (Flyplass - Åsane - Fyllingsdalen) oraz do Åsane przez centrum (Flyplass - via sentrum). W godzinach szczytu odjazdy co 10 minut z przystanków A5 - A7
Zakup biletów: w automacie Flybussen, na stronie internetowej, w aplikacji na smartfonie lub u kierowcy. Przy zakupie u kierowcy należy doliczyć dodatkowe 20 koron. Kupując bilet w dwie strony można zaoszczędzić na bilecie powrotnym, który kosztuje mniej niż połowę.

Ceny (w automacie): 60 koron za przejazd do Fyllingsdalen, 105 za przejazd do centrum, 145 za przejazd na Åsane. Dzieci do lat 16 podróżują za darmo z opiekunem posiadającym ważny bilet. 

Czas podróży: Najkrótszy czas do centrum to 20 minut. Do terminalu Åsane 34 minuty.

Więcej informacji: www.flybussen.no

Taxi
To alternatywa wręcz luksusowa. Ceny taksówek w Norwegii są horrendalne i nawet Norwegów przyprawiają czasem o palpitacje serca. Na lotnisku w Bergen mamy do wyboru kilka różnych korporacji. Ja korzystam w pracy często z oferty Bergen Taxi (07000). Inne popularne to Norges Taxi, Christiania Taxi czy Taxi 1. 
Ceny: Norweskie towarzystwo taksówkarskie stworzyło kalkulator przejazdów gdzie łatwo można znaleźć najlepszą cenę. Kalkulator znajdziesz tu: www.taxikalkulator.no

Leiebil
Jeśli planujesz odwiedzić więcej miejsc i być bardziej mobilny/a to auto z wypożyczalni będzie dobrym wyborem. Na lotnisku w Bergen jest kilka międzynarodowych firm oferujących swoje auta. Jeśli idea wypożyczania auta na obcej ziemi Cię przeraża, to już niedługo pojawi się tu praktyczny poradnik na co zwracać uwagę przy wynajmie i jak nie dać się złapać na bezsensowne wydatki.
Niektóre z firm dostępnych na terenie lotniska: Avis, Budget, Hertz, Sixt, Europcar.Oczywiście, opcji jest o wiele więcej. Można spróbować swojego szczęścia na Uberze (chociaż nie jest on tu tak popularny) czy znaleźć prywatną osobę na forach dla Polaków oferującą usługi typu Rysiu Transfer. Bardziej wytrwali mogą wybrać się do miasta piechotą (ale przygotujcie się na 17-sto kilometrowy spacer - bo taka odległość dzieli ścisłe centrum od lotniska).

Mam nadzieję, że przyda Ci się ten zbiór informacji!
Pozdrawiam,
Pati

4 komentarze:

 1. Artykuł bardzo pomocny , dzięki 👍

  OdpowiedzUsuń
 2. Rewelacja. Bardzo przystępnie. Pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 3. a Jak dostać się z lotniska do miejscowośći Utne?

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki wielkie .Mega pomoc !!

  OdpowiedzUsuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)