wtorek, 10 września 2019

Kozia wioska - Undredal

Jeśli słysząc "ser kozi" na myśl przychodzi norweska miejscowość Undredal to wcale nie przypadkowo! 

Undredal położone jest między Flåm i Gudvangen. Było pierwszym miejscem w Norwegii, które uzyskało pozwolenie na produkcję i sprzedaż koziego sera (zarówno białego jak i brązowego) w Europie. Już przy zjeździe z głównej drogi mijamy mnóstwo kóz a po prawej stronie fabrykę sera - Undredal Stølsysteri. 

Sama miejscowość jest wręcz mikroskopijna. Oprócz prawdopodobnie najmniejszej w Europie straży pożarnej znajdziemy tam również najmniejszy w Skandynawii kościół klepkowy będący w użyciu (stavkirke). Jest tam mała i bardzo popularna kawiarnia, dom gościnny, sklep, apteka i pole namiotowe. My wybraliśmy się tam w pierwszy ciepły weekend września i był to świetny pomysł. Nie było prawie żadnych turystów więc mieliśmy czas na włóczenie się między uroczymi domkami. Wybraliśmy się również wzdłuż fiordu na trasę prowadzącą do Stokko - punktu widokowego znajdującego się 2 km od wioski. 
Mój ulubiony brązowy serPozdrawiam,
Pati

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)