środa, 9 października 2019

Kanion w Voss

Dobrze czytasz! W Voss jest kanion. Jeśli chcesz zatrzymać się w Voss i nie interesują Cię sporty zimowe i ekstremalne (Voss jest nazwane stolicą sportów ekstremalnych) to możesz wybrać się właśnie tam. To bardzo mało reklamowane miejsce więc jest duża szansa, że nie spotkasz tam żywej duszy. A wybrać się warto bo to bardzo ciekawy widok.  

Trochę historii i ciekawostek 
Charakterystyczne leje widziane z gory
Nie będę Was zanudzać datami ale opowiem trochę o budowie kanionu. Jego długość to 5 kilometrów ale trasa z punktami widokowymi nie jest tak długaPowstał dawno temu, kiedy dolinę Bordal wypełnił lodowiec (Raundalsbreen). Sam krajobraz w Voss i okolicach jest złożony z rożnych rodzajów skal a dolina Bordal jest zbudowana w dosyć specyficzny sposób. Na dnie znajdował się miękki filolit podczas gdy otaczające ja wzgórza to głownie twarde skały jak kwarc i granit. Z tego powodu rzeka spływająca z cofającego się lodowca drążyła tunele na samym dnie doliny w podatnym filolicie. W niektórych miejscach wypłukiwany materiał zbierał się pod lodowcem tworząc specyficzne leje. Widać to bardzo dobrze z punktu widokowego pod mostem i z samego mostu. Kanion jest dosyć “młody” bo powstał w czasie ostatniej epoki lodowcowej i nie miał okazji uformować się jeszcze bardziej. Dlatego tez w najwęższym miejscu ma tylko metr szerokości a otaczające go skały  w wielu miejscach wyższe niż 50 metrów. Jak się dostać 
Pierwsza alternatywa to spacer z centrum Voss. Aby dotrzeć do kanionu należy pójść gruzowa droga wzdłuż jeziora Vangsvatnet w kierunku PrestegardsmoenStamtąd należy przejść po drewnianym moście nad rzeka  do Prestegardsmoen i skręcić w prawo idąc wzdłuż rzeki droga Russarvegen. Na trasie  znaki prowadzące do Bordalsgjelet więc na pewno nie zabłądzisz. Trasa w dwie strony to około 5 kilometrów  a przewidywany czas spaceru to 2 godziny. Przy kanionie  3 punkty widokowe. Jeden po lewej stronie betonowego mostu, a dwa po prawej. Przy parkingu jest tablica informacyjna na której można przeczytać więcej ciekawostek. Trasa wgłąb kanionu prowadzi po schodach i kamieniach ale wzdłuż  metalowe barierki które chronią nas przed wpadnięciem na dno.  tam też dwa miejsca, gdzie można usiąść w grotach i odpocząć podziwiając wodospad wpadający do kanionu 

Jeśli wybierasz się autem, to najłatwiej wybrać się z centrum Voss skręcając na skrzyżowaniu w drogę prowadzącą do Gjernes (13km). Stamtąd wzdłuż drogi Gjernesvegen (fv311)  do parkingu przy samym kanionie. Parking znajduje się po lewej stronie i jest zaraz za betonowym mostem w małym lasku.  


Byliśmy tam już dwa razy i za każdym razem w kanionie było dosyć *mokro* po ulewach, które przeszły w tamtym regionie. Mimo to warto się tam wybrać bez względu na pogodę. Ja mam zamiar pojechać tam zima, kiedy rzeka zamarza i kanion jest zasypany śniegiem!
  
Daj znać jeśli się tam wybierzesz i koniecznie oznacz mnie na zdjęciu na instagramie @patinorway lub #patinorwayinspiruje 😊 ! 
Pozdrawiam, Pati 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)