poniedziałek, 4 listopada 2019

Kim są Nocne Kruki ?

Czy oglądałeś/aś kiedyś jakieś amerykańskie filmy gdzie była straż sąsiedzka? Złożona z ochotników, którzy wieczorami przemierzają sąsiedztwo w celu utrzymania porządku? Coś bardzo podobnego świetnie funkcjonuje w Norwegii! Mowa tu o Nocnych Krukach, czyli Natteravn.

Trochę historii
Organizacja Natteravnene została utworzona przez policję w 1990 roku. Powstała w miejsce ówczesnego "Utepatruljen" czyli patrolu zewnętrznego. Zamysłem Natteravnene miał być udział zwykłych, dorosłych, trzeźwych obywateli w utrzymaniu porządku na ulicach. Wszystko zaczęło się pod koniec lat 80-tych kiedy niektóre z ulic Oslo stały się niebezpiecznymi miejscami zwłaszcza w weekendy. Te miejsca zostały nawet zaznaczone czerwoną linią na mapie miasta i zalecano ich unikać, szczególnie w nocy. W 1989 roku Norwegia spojrzała w stronę swoich szwedzkich sąsiadów, którzy identyczną sytuację rozwiązali za pomocą Nattuglorna (organizacja Nocne Marki). Statystyki były bardzo obiecujące: problem agresywnej młodzieży terroryzującej centrum miasta zmalał w momencie pojawienia się dorosłych wolontariuszy. Pierwszy wspólny norweski obchód ulicami Oslo odbył się pierwszego maja 1990 roku. 
Organizacja jest apolityczna a w jej radzie zasiadają ochotnicy. W 1993 nazwa i logo (czarny ptak na niebieskim tle) zostały objęte ochroną aby uniemożliwić ich używanie do celów nie związanych ze statutem. 
Od 1993 do 2000 roku głównym sponsorem Nocnych Kruków była firma ubezpieczeniowa Vesta (obecnie Tryg). Firma ta jest dziś sponsorem wielu grup Nocnych Kruków w kraju. Grupy te działają pod tą samą nazwą ale ich logo to trzy czarne ptaki. Natteravnene posługujący się niebieskim logo działają na terenie Oslo i Akershus. 

Czym się zajmują?
Jak już wspomniałam, głównym zadaniem jest utrzymanie porządku na ulicach. Jednak nie polega to na karaniu i organizacja nie ma na celu bycia policją obywatelską. Jeśli zgubisz w nocy portfel/telefon, to bardzo możliwe że Natteravnene na niego trafią podczas patrolu i dostarczą do najbliższego posterunku policji. Jeśli ktoś nie jest w stanie zająć się sobą (np. po imprezie w mieście) to Nocne Kruki mogą zaoferować odprowadzenie do domu lub zamówienie taksówki. Latem 2012 roku w Bergen i Oslo funkcjonowało "Jentetaxi" - taxi dla dziewczyn, które odwoziło je bezpiecznie do domu. Natteravnene mieli numery kierowców zaangażowanych w projekt Jentetaxi i zamawiali taki transport w razie potrzeby. 

Ciekawostki
- Ptak w logo to wcale nie nocny kruk tylko wrona (kråkefugl)
- W Oslo noce są coraz bardziej niebezpieczne do tego stopnia, że wolontariusze nie chcą narażać swojego życia i nie patrolują niektórych miejsc
- Nie ma specjalnych wymagań żeby zostać nocnym krukiem. Wystarczy lubić chodzenie na zewnątrz bez względu na warunki atmosferyczne i mieć sympatię do innych, potrzebujących osób.
- Istnieje około 400 aktywnie działających grup Natteravn
- Natteravn może chodzić pieszo ale może też być MC-Ravn - krukiem na motorze!
- Natteravnene w Oslo jeżdżą komunikacją miejską za darmo

Bardzo lubię tą reklamę Tryg o 83-letniej babci Eldbjørg, która jest natteravn!Słyszałeś/aś o Natteravnene? Co sądzisz o takiej formie mobilizacji?
Pozdrawiam, Pati

2 komentarze:

 1. A wiesz, które dzielnice w Oslo są tak niebezpieczne? Zawsze myślałam że w Norwegii raczej jest bardzo bezpiecznie.
  pozdrawiam
  Maja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W październiku w Oslo nawet centrum było dosyć niebezpiecznie w weekendy (https://www.dagbladet.no/nyheter/natteravnene-i-oslo-slar-alarm---har-blitt-vingeklippet/71726099), stolica idzie ostatnio w dosyć złym kierunku - ja sama lecę tam za dwa tygodnie na koncert i mam dosyć mieszane uczucia.:( Wydaje mi się, że w Bergen nie mamy takiego problemu jak tam.

   Usuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)