czwartek, 28 listopada 2019

Obywatelstwo norweskie - co i jak

Dziś wpis na który czekało wiele osób. Po trzech egzaminach (ustnym,pisemnym oraz z wiedzy o społeczeństwie) nareszcie mogłam zacząć kompletować dokumenty.
Sam proces kompletowania dokumentów nie jest jakoś specjalnie trudny, na stronie UDI można wybrać państwo w którym mamy obecnie obywatelstwo oraz gminę w Norwegii w której mieszkamy (rożne gminy maja rożne procedury). Po wybraniu tych dwóch opcji pokazuje się interaktywna lista ze wszystkimi wymogami dopasowanymi do naszej sytuacji.
Aby starać się o obywatelstwo trzeba przebywać w Norwegii co najmniej siedem lat. Jednak, jeśli jest się w związku z Norwegiem (i mieszka się z nim pod tym samym adresem) to czas pobytu w kraju liczy się jakby podwójnie. Przykładowo: ja mieszkam w Norwegii dopiero 6 lat, ale od 4 lat mieszkam z Ørjanem wiec liczy mi się to jako 10 lat.


Dokumenty, które ja muszę dostarczyć to:

Søknadsskjema : wypełniony wniosek z niezbędnymi danymi, numerem personalnym, lista wszystkich podroży za granice Norwegii od momentu zamieszkania w kraju. Lista podroży jest bardzo szczegółowa - należy wpisać dokładny dzień/miesiąc/rok wyjazdu i powrotu, państwo pobytu i liczba dni poza granicami Norwegii. Søknadsskjema wypełnia się przez internet na swoim koncie UDI.

Zaświadczenie o zdanym egzaminie ustnym - można również dostarczyć wykaz ocen ze szkoły średniej (jeśli uczęszczało się do niej w Norwegii), zaświadczenie o odbytym kursie językowym (zaliczona określona liczba godzin) lub wypełniony formularz z gminy, jeśli zostaliśmy zwolnieni z tego punktu.

Zaświadczenie o zdanym egzaminie pisemnym - można również dostarczyć wykaz ocen ze szkoły średniej (jeśli uczęszczało się do niej w Norwegii), zaświadczenie o odbytym kursie językowym (zaliczona określona liczba godzin) lub wypełniony formularz z gminy, jeśli zostaliśmy zwolnieni z tego punktu.

Zaświadczenie o zdanym egzaminie z wiedzy o społeczeństwie/statsborgerprøve. - również tu można dostarczyć wykaz ocen ze szkoły średniej, zaświadczenie o odbytym kursie (kursy językowe na Folkeuniversitetet zawierają część *sammfunnskunskap* i na dyplomie ukończenia jest podana liczba godzin).

Samlivserklaringsskjema - Zaświadczenie o przebywaniu w związku z obywatelem Norwegii. W tym formularzu zaznacza się jaka to forma zwiazku - małżeński czy partnerski (samboerskap). Nie trzeba starać sie osobno o status samboer jeśli nie jest się w formalnym związku ale mieszka się pod tym samym dachem. Ørjan musi złożyć swój podpis na wniosku - tylko wtedy mogę starać się o obywatelstwo przed upływem 7 lat.

Wszystkie dokumenty potrzebne do uzyskania statusu rezydenta (varig lub permanent oppholdstillatelse) jeśli jeszcze takiego statusu nie posiadamy.

Zaświadczenie o niekaralności, które można pobrać ze strony policji.


Oprócz tego muszę wypełnić wniosek na stronie UDI i zapłacić za niego 3700 koron. Po opłaceniu tej kwoty można wybrać najbliższy wolny termin na osobiste dostarczenie dokumentów. W danym dniu należy stawić się na posterunku policji, który zajmuje się wydawaniem paszportów i przekazać oryginały i kopie dokumentów, w tym paszport i dowód osobisty jeśli posiadamy.

Obecnie w Bergen jest *mały* poślizg z wnioskami o obywatelstwo, na decyzje czeka się około 12 miesięcy. Aktualny czas oczekiwania można na bieżąco sprawdzać na stronie UDI.

Oprócz dokumentów, które wymieniłam wyżej należy tez dostarczyć kopie wszystkich zużytych stron w paszporcie (ja nie miałam żadnych pieczątek/wiz, wiec nie muszę), wypełniony formularz o zaplanowanym pobycie za granica jeśli pobyt przekracza dwa miesiące (np. jeśli lecimy do innego kraju na studia/staż/wolontariat). Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy dostarczyć dokumentów z listy, należy dołączyć tez pisemne wyjaśnienie dlaczego.

Do tej pory w Norwegii nie można było mieć podwójnego obywatelstwa. Polskie prawo mówi, ze nie można zrzec się polskiego dopóki nie dostanie się nowego. Dlatego po przyznaniu norweskiego dostaje się 12 miesięcy na zrzeczenie się polskiego. Jeśli w tym czasie nie uda mi się zrzec polskiego, to norweskie zostaje automatycznie cofnięte.

Od 1 stycznia 2020 Norwegia wprowadza możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa. Jest to duże ułatwienie dla osób, które z jakichś względów nie chcą zrzekać się pierwszego obywatelstwa.
Dla mnie, ze względu na ścieżkę kariery, którą chce podążać opcja podwójnego obywatelstwa nie wchodzi w grę. Biorąc pod uwagę moje wykształcenie staram się właśnie o nową pracę, na stanowiskach wymagajacych *sikkerhetsklarering* czyli poświadczenia bezpieczeństwa. Proces wystawienia poświadczenia bezpieczeństwa komplikuje się w momencie kiedy osoba ma podwójne obywatelstwo/obywatelstwo inne niż norweskie. Dlatego nie jest to opcja dla mnie.

Na koniec mała dygresja. Spotkałam się z uszczypliwymi komentarzami od rodaków kiedy na pytanie, czy zachowam podwójne odpowiadałam *nie*. Wydaje mi się, ze to każdego indywidualna sprawa co robi ze swoim życiem i to nie powinno nikogo boleć. Dla jednych powrót do Polski może być jedynym marzeniem, dla mnie zostanie tu jest moim marzeniem. I tak jak ja szanuje Twoja decyzje o powrocie, tak Ty uszanuj moja decyzje o zostaniu tutaj. 

Mvh
Pati

2 komentarze:

 1. Gratulacje: za determinację i konsekwencję z jaką to wszystko robisz. A głupimi komentarzami się nie przejmuj Norweżko :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Invest with 200$ and get a returns of 5,000$ within seven business working days.
  Why wasting your precious time online looking for a loan? When there is an opportunity for you to invest with 200$ and get a returns of 5,000$ within seven business working days. Contact us now for more information if interested on how you can earn big with just little amount. This is all about investing into Crude Oil and Gas Business.

  Email: investmoneyoilgasfast@gmail.com
  whatsap : +918931919635

  OdpowiedzUsuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)