czwartek, 21 listopada 2019

Samfunnskunnskapsprøve i Statsborgerprøve - testy na obywatelstwo

W ostatnich wpisach opowiedziałam o egzaminie ustnym i pisemnym ze znajomości języka norweskiego, tzw Bergenstest. Dziś opowiem o kolejnym, który trzeba zdać aby uzyskać obywatelstwo. Oczywiście, jeśli chodziłeś/aś do norweskiego liceum lub na kurs z wiedzy o społeczeństwie to ominie Cię egzamin. W moim przypadku tylko to było opcją (bo łatwiej jest mi usiąść z materiałem w domu niż chodzić na zajęcia i zaliczać godziny) 


Istnieją dwa typy testów, które są uznawane przy wniosku o obywatelstwo. Pierwszy z nich to Statsborgerprøve (Test na obywatelstwo) a drugi to Samfunnskunnskapsprøve (Test z wiedzy o społeczeństwie). Obowiązuje je ten sam materiał a jedyną różnicą jest to, że Statsborgerprøve jest napisany łatwiejszym językiem. Samfunnskunskapsprøve jest dostępny w kilku językach, ale aby starać się o obywatelstwo należy zdać ten egzamin po norwesku. Przykładowo - starając się tylko o status rezydenta (Permament/Varig oppholdstillatelse) można zdawać w dowolnym dostępnym języku. 
Ja wybrałam samfunnskunnskapsprøve bo porównując przykładowe testy nie zauważyłam ogromnej różnicy w poziomie języka. Na stronie KOMPETANSE NORGE można znaleźć informacje o nadchodzących egzaminach, cenach oraz odpowiedzi na nurtujące nas pytania a sam materiał (który przygotowuje do obu) jest dostępny na stronie Sammfunnskunnskap.no

Jeśli chcesz się sprawdzić to test z wiedzy o społeczeństwie znajdziesz TU, a test na obywatelstwo TU. Właśnie takie testy (na komputerze) rozwiązuje się na egzaminie. 
Pytania są różne i czasem mogą wykraczać poza materiał. Obejmują życie codzienne w Norwegii i aktualną sytuację. Oprócz pytań o to ile par w Norwegii się rozwodzi, lub ile dzieci mieszka z rodzicami (te dane są w materiale do nauki) dostałam również pytanie o to, jak wysoki jest podatek na produkty spożywcze. Warto więc być na bieżąco i interesowac sie tym co nas otacza. 

Za tydzień napiszę więcej o tym, jakie dokumenty muszę dostarczyć razem z wnioskiem o obywatelstwo i po co mi to wszystko.
Pozdrawiam,
Pati

2 komentarze:

 1. Witaj Pati, trzymam kciuki za Twoje starania o uzyskanie obywatelstwa. Kto jak nie Ty miałby je otrzymać.Wiedzę w temacie Norwegii masz ogromną i jeszcze dzielisz się nią z tymi,którzy pewnie nie będę mieli okazji poznać pięknej Norwegii.Ja dzięki temu podróżuję będąc w domu.🤗🤗🤗🏞🏞🏞❤❤❤

  OdpowiedzUsuń
 2. Invest with 200$ and get a returns of 5,000$ within seven business working days.
  Why wasting your precious time online looking for a loan? When there is an opportunity for you to invest with 200$ and get a returns of 5,000$ within seven business working days. Contact us now for more information if interested on how you can earn big with just little amount. This is all about investing into Crude Oil and Gas Business.

  Email: investmoneyoilgasfast@gmail.com
  whatsap : +918931919635

  OdpowiedzUsuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)