czwartek, 21 listopada 2019

Samfunnskunnskapsprøve i Statsborgerprøve - testy na obywatelstwo

W ostatnich wpisach opowiedziałam o egzaminie ustnym i pisemnym ze znajomości języka norweskiego, tzw Bergenstest. Dziś opowiem o kolejnym, który trzeba zdać aby uzyskać obywatelstwo. Oczywiście, jeśli chodziłeś/aś do norweskiego liceum lub na kurs z wiedzy o społeczeństwie to ominie Cię egzamin. W moim przypadku tylko to było opcją (bo łatwiej jest mi usiąść z materiałem w domu niż chodzić na zajęcia i zaliczać godziny) 


Istnieją dwa typy testów, które są uznawane przy wniosku o obywatelstwo. Pierwszy z nich to Statsborgerprøve (Test na obywatelstwo) a drugi to Samfunnskunnskapsprøve (Test z wiedzy o społeczeństwie). Obowiązuje je ten sam materiał a jedyną różnicą jest to, że Statsborgerprøve jest napisany łatwiejszym językiem. Samfunnskunskapsprøve jest dostępny w kilku językach, ale aby starać się o obywatelstwo należy zdać ten egzamin po norwesku. Przykładowo - starając się tylko o status rezydenta (Permament/Varig oppholdstillatelse) można zdawać w dowolnym dostępnym języku. 
Ja wybrałam samfunnskunnskapsprøve bo porównując przykładowe testy nie zauważyłam ogromnej różnicy w poziomie języka. Na stronie KOMPETANSE NORGE można znaleźć informacje o nadchodzących egzaminach, cenach oraz odpowiedzi na nurtujące nas pytania a sam materiał (który przygotowuje do obu) jest dostępny na stronie Sammfunnskunnskap.no

Jeśli chcesz się sprawdzić to test z wiedzy o społeczeństwie znajdziesz TU, a test na obywatelstwo TU. Właśnie takie testy (na komputerze) rozwiązuje się na egzaminie. 
Pytania są różne i czasem mogą wykraczać poza materiał. Obejmują życie codzienne w Norwegii i aktualną sytuację. Oprócz pytań o to ile par w Norwegii się rozwodzi, lub ile dzieci mieszka z rodzicami (te dane są w materiale do nauki) dostałam również pytanie o to, jak wysoki jest podatek na produkty spożywcze. Warto więc być na bieżąco i interesowac sie tym co nas otacza. 

Za tydzień napiszę więcej o tym, jakie dokumenty muszę dostarczyć razem z wnioskiem o obywatelstwo i po co mi to wszystko.
Pozdrawiam,
Pati

1 komentarz:

  1. Witaj Pati, trzymam kciuki za Twoje starania o uzyskanie obywatelstwa. Kto jak nie Ty miałby je otrzymać.Wiedzę w temacie Norwegii masz ogromną i jeszcze dzielisz się nią z tymi,którzy pewnie nie będę mieli okazji poznać pięknej Norwegii.Ja dzięki temu podróżuję będąc w domu.🤗🤗🤗🏞🏞🏞❤❤❤

    OdpowiedzUsuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)