środa, 11 marca 2020

PatiNorway czyta: Przewalskis hest

Jeśli przypadła Ci do gustu "Historia pszczół" i "Błękit" Mai Lunde to mam dla Ciebie dobrą nowinę. Pisarka wydała pod koniec 2019 roku nową część serii. Nie została jeszcze przetłumaczona na język polski, ale wydaje mi się, że do lata ukaże się również w polskich księgarniach.
Ja dostałam ją na Święta Bożego Narodzenia i pochłonęłam bardzo szybko. 


Najnowsza książka nazywa się "Przewalskis hest" i znaczy "Koń Przewalskiego". Fabuła, jak można domyślić się po tytule dotyczy tych pięknych, dzikich koni. Tym razem, tak jak w pierwszej książce serii śledzimy przeplatające się trzy historie. Pierwsza ma miejsce pod koniec dziewiętnastego wieku i opowiada o sprowadzeniu koni Przewalskiego do Europy. Druga dzieje się w dzisiejszych czasach i tym razem konie wracają z Europy do swojego miejsca - na stepy Mongolii. 
Trzecia historia to dosyć "niedaleka" przyszłość gdzie widzimy konsekwencje zmian klimatu. Norwegia targana suszami i ekstremalnymi opadami, ludzie wędrujący przez kontynent europejski na północ i kontynuacja historii z książki "Błękit". Tak jak w dwóch poprzednich częściach mamy do czynienia z pięknymi opisami przyrody i życiem zwykłych ludzi. I tym, jak ich decyzje wpływają na przyszłe pokolenia. 


Polecam wszystkim, którzy zakochali się w dwóch poprzednich częściach. I niezmiennie zachęcam do czytania w oryginale. Jeśli czekasz na odpowiedni moment, jeśli uważasz że ta następna literka z cyferką oznaczająca poziom języka umożliwi Ci czytanie to chcę Ci powiedzieć, że taki moment nie istnieje. Żeby zacząć czytać w obcych językach nie musisz mieć niewiadomo ilu poziomów. Po prostu nie zaczynaj od podręcznika do fizyki kwantowej. Zacznij od dziecięcych książek, przerzuć się na opowieści dla młodzieży. Aż w końcu któregoś dnia weźmiesz do ręki książkę Jo Nesbø czy Mai Lunde i zobaczysz, że rozumiesz więcej niż początkowo zakładałeś/aś. Obiecaj mi, że przeczytasz w tym roku coś po norwesku, ok ?

Hilsen,
Pati

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)