poniedziałek, 20 lipca 2020

Likholefossen - wodospad, przy którym ukrywano zwłoki

Jeśli wybierasz się z zachodu na wschód kraju albo odwrotnie i wybierasz trasę przez Vikafjellet drogą nr 13, to musisz koniecznie zatrzymać się przy tym wodospadzie. Robi ogromne wrażenie i znajduje się tylko kilka minut drogi od parkingu. 

Nazwa Likholefossen to w dosłownym tłumaczeniu wodospad z dziurą na zwłoki, ze względu na to, że w dawnych czasach na wyżej położonych gospodarstwach nie było możliwości transportu zwłok w dół doliny w ciągu jednego dnia. Trumny z ciałami były dlatego składowane pod skałami w pobliżu wodospadu, aby następnego dnia wrócić i donieść je do kościoła. 

Obecnie miejsce jest bardzo atrakcyjne turystycznie. W pobliskich rzekach i zbiornikach nie brakuje ryb, a wokół można wynająć atrakcyjne domki na nocleg. Nad wodą zbudowano jakiś czas temu piękny mostek, który jest też częścią "Fossestien" - trasy spacerowej, która ciągnie się na 21 kilometrów. Na trasie jest m.in. 14 wodospadów i 7 zbiorników wodnych. Miejscami jest wymagająca, dlatego warto się przygotować. Jest też duża możliwość, że natrafimy na śnieg. 


Pozdrawiam, Pati

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)