niedziela, 9 sierpnia 2020

Lærdalsøyri - norweskie miasteczko z duszą

Większość osób słysząc "Lærdal" ma na myśli najdłuższy tunel świata -  Lærdalstunnellen. Powiem Wam, że nawet Ørjan do tej pory tylko z tym kojarzył tą maleńką miejscowość. Ale ponieważ bardzo dużo klientów odwiedzających moje biuro wybierało się właśnie do Lærdalsøyri, to postanowiliśmy sami to sprawdzić. Okazało się, że to maleńkie miasteczko jest pełne starych zabudowań. Małe domy, ciasne uliczki - w tym miejscu czas się zatrzymał. Większość zabudowań pochodzi z siedemnastego i osiemnastego wieku. Obecnie zachowanych jest 170 budynków w cżęści zwanej Gamle Lærdalsøyri czyli Stare Lærdalsøyri. Miasto nie jest duże, na stałe żyje tam trochę ponad 1000 mieszkańców. 

Dawniej był to główny punkt między zachodem w wschodem kraju. To również tam przejeżdżał pierwszy zmotoryzowany turysta w Norwegii w roku 1901. 

W 2014 roku w miejscowości wybuchł pożar, który strawił 42 zabudowania, w tym 17 domów mieszkalnych i jeden budynek chroniony. 

Jeśli jesteś w Lærdalsøyri, to koniecznie odwiedź:

- drogę królewską (Kongevegen) 

- Kościół Klepkowy Borgund - Borgund Stavkyrkje

- Jedną z pierwszych dróg łączących wschód z zachodem kraju i jej szalone zakręty (Vindhella)


- Najdłuższy na świecie tunel (Lærdalstunnellen

1 komentarz:

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)