wtorek, 11 sierpnia 2020

Najbardziej stroma droga Norwegii? Kossdalsvingene!

Jeśli o tej pory myślałeś, że droga Stalheimskleiva jest najbardziej stromą drogą Północy, to mam dla Ciebie niespodziankę: nie jest!

Ok, może jest, jeśli chodzi o drogi dla samochodów. Jednak, jeśli weźmiemy pod uwagę drogi przystosowane do transportu konnego, to Kossdalsvingene są najbardziej stromą drogą Północy. Średnie nachylenie to 27% (podczas gdy nachylenie Stalheimskleiva to "tylko" 20%). 


Budowa Kossdalsvingene (Zakrętów w dolinie Koss) trwała od 1889 do 1893 roku. Szeroka na 2.5 metra szutrowa trasa prowadziła do miejscowości Hosanger, między innymi do kościoła gdzie odbywały się śluby, pogrzeby, bierzmowania itp. Budowa tego odcinka była ważnym wydarzeniem, bo łączyła dwa dosyć odizolowane od siebie miejsca. 

Kossdalsvingene to 17 zakrętów, zbudowane są na sięgających 6 metrów murach. Cała trasa od parkingu Svedheim do Hosanger ma 3.5 kilometra i prowadzi zakrętami w dół i wzdłuż Kossdalvatnet. Obecnie to popularne miejsce na spacery wśród lokalnej społeczności. Samo miejsce, parking i droga prowadząca do zakrętów były odrestaurowane w latach 70-tych i w takim stanie stoją do dziś. Kossdalsvingene znajdują się na wyspie Osterøy zaraz obok Bergen. To miejsce, którego nie znajdziecie w żadnym przewodniku. A szkoda, bo jest tam pięknie! 
Parking znajduje się na górze, jakieś 5 minut piechotą od zakrętów. Droga powrotna jest więc baardzo pod górkę, ale polecam się tam wybrać i przejść całą trasę aż do Hosanger. Nas wtedy złapał deszcz i burza, więc nie dotarliśmy aż do końca ale na pewno jednego razu się wybierzemy. 

Pozdrawiam, 

Pati

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)