niedziela, 1 marca 2015

160. 30 słów kojarzących się z marcem

Marzec! (Mars). Wiosna (våren) zbliża się (nærmer seg) dużymi krokami. Kwiaty (blomster) zaczynają kwitnąć (å blomstre). Możemy zobaczyć przebiśniegi (snøklokker), krokusy (krokus) czy irysy (iriser). W sklepach możemy kupić doniczki z tulipanami (tulipaner), hiacyntami (hyasinter) a obecne nawet z żonkilami (påskeliljer). Żonkile cieszą się szczególną popularnością ze względu na zbliżającą się Wielkanoc (Påske). Obecnie trwa Post (Fasten). Już niedługo obchodzić będziemy Niedzielę Palmową (Palmesøndag). Potem przeżywać Wielki Tydzień (Den stille uken) razem z Wielkim Czwartkiem (Skjærtorsdag) i Wielkim Piątkiem (Langfredag). Następnie czeka nas Wielka Sobota (Påskeaften), podczas której zajmiemy się m.in. malowaniem pisanek (påskeegg). Chrześcijańskim symbolem Wielkiej Nocy jest baranek (lamme). Istnieją również symbole niezwiązane z religią. Są nimi np. kurczaczki (påskekyllinger) czy zajączek (påskehare) będący utożsamieniem anglosaskiej bogini Eostre. Norwegowie w większości wyznają protestantyzm (protestantismen). Jako część swojej tradycji uważają obdarowywanie się prezentami (gaver) ukrytymi w wielkanocnych jajkach. W trakcie urlopu wielkanocnego (påskeferien) często latają/wyruszają w podróże, zwane wtedy wielkanocnymi (påskereiser). Najczęściej wybierają się do ciepłych miejsc (varme steder), na południu Europy (til Syden). Po powrocie z urlopu w Poniedziałek Wielkanocny (Andre påskedag) Norwegowie są gotowi (er klar til) na wiosnę.6 komentarzy:

 1. A cos od siebi.. o sobie... chetnie bym poczytala jak tam sobie radzisz . Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 2. wlasnie! klar til czy klar for, nigdy nie wiem :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej ! Zajrzyj tu: http://www.sprakradet.no/Sprakhjelp/Skriveregler_og_grammatikk/Preposisjonsbruk_bm/ :) przy klar uzywa sie ich zamiennie. Chociaz "til" jest uzywane czesciej w wypadku gdy jest mowa o rozpoczeciu czegos :) jesli jednak jestem bledzie, to prosze zeby mnie ktos z czytelnikow poprawil :)

   Usuń
 3. Już się nie mogę doczekać påskeferien oraz żelków i czekoladek w påskeegg, ale najbardziej czekam na kwiecień i wiosnę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. zabrakło påskekrim :-) ale ogólnie bardzo ciekawy pomysł na przyswojenie słówek! :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)