czwartek, 2 lutego 2017

258. Zorza w Bergen? To możliwe!

Noc z 31 stycznia na 1 lutego była przepiękna. Nad Bergen tańczyła zorza, a niebo było bezchmurne i pełne gwiazd. Idealna pogoda na polowanie! Nie wiem, czy takie moje szczęście czy po prostu mieszkam w dobrym miejscu, ale nie muszę nigdzie wyjeżdżać, żeby zdjęcia temu zjawisku. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że wejście na chociażby Fanafjellet mogłoby dać mi niesamowite ujęcia, ale raz - jestem leniwa i niecierpliwa a dwa - wstaję do pracy wcześnie rano, a zorza pojawia się w Bergen zazwyczaj w środku tygodnia. Uwielbiam to zjawisko, ale nie aż tak żeby wyglądać w pracy jak zombie i straszyć klientów. Dlatego biegam na taras na dachu i mimo ulicznych świateł daję radę złapać zieloną łunę. 

Czy zorzę da się "zaplanować" ? Może na Północy kraju czy np. na Svalbardzie szanse będą o wiele większe. Planowanie w Zachodniej Norwegii jest zależne od wielu czynników:

- Pogoda 
Nie oszukujmy się, łagodne zimy niosą ze sobą deszcz i wiecznie zachmurzone niebo. Często zorza, nawet bardzo silna po prostu nie jest w stanie przebić się przez gęstą warstwę chmur. Pamiętam tylko jeden raz, kiedy staliśmy z Ørjanem na balkonie i gołym okiem widzieliśmy poruszające się za szarymi obłokami kolorowe smugi. Burza magnetyczna na słońcu była wtedy potężna. 
Warto jednak śledzić prognozę pogody na bieżąco www.yr.no 

- Siła zjawiska
Im większa burza na słońcu, tym większa szansa na spektakl na niebie. Najłatwiej jest śledzić na podstawie wskaźników KP. Z doświadczenia wiem, że w Bergen zorza widoczna jest już od KP4. W zeszłym roku zjawisko można było zaobserwować w Północnej Polsce (wtedy wskaźnik wynosił KP7)
Warto śledzić te strony internetowe:

www.aurora-service.eu pokazuje siłę zorzy w czasie rzeczywistym na animowanych mapach

www.nordlysvarsel.com wskazuje, gdzie zorza będzie widocznaw ciągu najbliższych godzin.
http://norwegofil.pl/przyroda/prognoza-zorzy-polarnej jest doskonała, jeśli szukasz czegoś w języku polskim
- Odpowiednie miejsce
Fotografowanie zjawiska powinno odbywać się w miejscu oddalonym od świateł ulicy. Ja nie miałam jeszcze okazji fotografować w zupełnej ciemności i światła trochę rozpraszają moje zdjęcia. Jednak fakt, że mimo to udaje mi się coś upolować oznacza, że nie trzeba wdrapywać się na najwyższą i najciemniejszą górę. Ostatnia noc była na tyle wyjątkowa, że tańczącą zorzę można było zobaczyć również gołym okiem. Nie potrzeba również żadnego specjalnego sprzętu, wystarczy statyw (lub solidne podłoże) oraz aparat, który ma opcję czasu naświetlania oraz czułość ISO pomiędzy 400 a 1600 (Ørjanowi udało się zrobić zdjęcia telefonem, więc da się również tak).  
Jeśli chodzi o dobór miejsca, to musimy patrzeć w północną stronę. Warto pamietać, że w Bergen przy sile np. KP4 nie zobaczymy zorzy nad głową a raczej bliżej horyzontu. Dlatego dobrze jest mieć miejsce z rozciągającym się widokiem na stronę północną. 

Nie jestem żadnym specjalistą, a wskazówki tu przedstawione to moje osobiste doświadczenia z dotychczasowych "polowań" zakończonych sukcesem. Wiem, że od strony technicznej moje zdjęcia bardzo leżą ale myślę, że jak na kompletnego amatora, to nie jest najgorzej. 

A poniżej kilka moich zdjęć i gif z ostatniej bergeńskiej zorzy. Pozdrawiam, Pati :)

4 komentarze:

 1. Cudowna! Zazdroszczę widoków :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, ja z pytaniem nie na temat - jaką polską książkę do nauki norweskiego - właściwie to gramatyki, bo słownictwa łatwo mogę się nauczyć inaczej - byś poleciła? (najlepiej, żeby nie była tragicznie droga i w miarę dostępna) Będę wdzięczna za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć!
   Zajrzyj do tego posta, gdzie recenzowałam książkę do gramatyki: http://patinorway.blogspot.no/2017/01/254-norweski-gramatyka-z-cwiczeniami.html
   Oprócz tego rzuć okiem na "Norweski nie gryzie" tego samego wydawnictwa.
   Na początek to dosyć fajne i niedrogie pozycje. Moją pierwszą książką była właśnie "Norweski nie gryzie" :)

   Usuń
  2. Dzięki :) Post czytałam (czytam wszystkie :)), ale zastanawiałam się, co uważasz za najlepsze. W takim razie postaram się kupić te na początek :).

   Usuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)