niedziela, 4 lutego 2018

287. Najpopularniejsze imiona w 2017 roku

Kilka dni temu Centralne Biuro Statystyczne (SSB) opublikowało listę najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w 2017 roku. Patrząc na listę można szybko dojść do wniosku, że telewizja w Norwegii ma ogromny wpływ na wybór imion dla dzieci. 

Na pierwszym miejscu imion chłopięcych znalazł się Jakob i mam nieodparte wrażenie, że przyczynił się do tego Jakob Oftebro, który w zeszłym roku zagrał w kilku dużych produkcjach (jak Snømannen czy Monster) i był dosyć popularną osobą. Jeśli chodzi o imiona dziewczęce to popularność imienia Sophie może wynikać z popularności blogerki Sophie Elise. Jej popularność wzrosła zdecydowanie w wyniku programu "Bloggerne" emitowanego przez stację TV2.

źródło


W Top10 utrzymują się wciąż imiona postaci serialu Skam - William, Nora, Isak czy Elias.

źródło: SSB

Mimo tego, że Jakob jest na szczycie listy w całym kraju, to w przełożeniu na mapę jest tylko najczęściej używanym imieniem w dwóch, dosyć dużych regionach Norwegii. W samym Oslo najpopularniejszym imieniem (pisanym na różne sposoby) było imię Mohammad. Jeśli chodzi o imiona dziewczęce, to Sofia jest w Oslo absolutnym numerem jeden, podczas gdy Sofie znajduje się na miejscu 20 (wg SSB imię Sofie było na pierwszym miejscu w stolicy w 2016 roku).

źródło: SSB
Popularne jest również nadawanie imion dwuczłonowych. Jeśli chodzi o dziewczęta to najpopularniejszą kombinacją w zeszłym roku była 'Emma Sofie'. Jednak to Marie jest wciąż najczęściej używanym drugim członem (jak np. Ann Marie, Lise Marie itp.). 
W przypadku imion chłopięcych na szczycie listy znalazła się kombinacja 'Liam Alexander'

Jak myślicie, ile z tych imion jest popularnych wśród mieszkających tu Polaków? 


Mvh
Pati

źródło: https://www.ssb.no/befolkning/artikler-og-publikasjoner/de-mest-populaere-navnene-i-2017

5 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czy dużo Polaków w Norwegi mieszka tu z dziećmi? To znaczy całymi rodzinami? Wydaje mi się, że jednak większość to mężczyźni z pracy dorywczej wysyłający pieniądze do Polski. Kiedyś próbowałam znaleźć norweskie statystyki dzieci polskiego pochodzenia i znalazłam tylko sprzed kilku lat, dość nieduże. Jak się nazywa norweski odpowiednik GUSu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg raportu SSB z listopada 2017 roku, 36% Polaków mieszka tu z dziećmi :) to wcale nie tak mało :)

   Usuń
 3. Hej :) Coś mi się wydaje, że dużo z tych imion to pokłosie serialu Skam! Przecież to tam znajdziemy Norę, Isaka, Wiliama, Ingrid, Sarę i Elisa. Co myślisz, moja pseudo-odkrycie ma jakiś sens?
  Patrycjo, proszę pozdrów ode mnie Bergen :)

  OdpowiedzUsuń

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)