poniedziałek, 13 lipca 2020

Bøyabreen - znikający lodowiec

Bøyabreen to gałąź lodowca Jostedalsbreen znajdujący się na terenie Parku Narodowego Jostedalsbreen. Znajduje się w gminie Sogndal w okolicach Fjærland - miasta książek.
Lodowiec jest bardzo dobrze widoczny z drogi krajowej nr 5, a jeszcze bardziej z kawiarni Brevasshytta. Z parkingu do jeziora przy lodowcu idzie się dosłownie 3 minuty, dlatego warto się tam zatrzymać. Warto również usiąść na tarasie przy kawiarni i zjeść lokalny lunch jak np. hamburger z jelenia. Na terenie wokół lodowca chodzą też krowy, więc możliwe, że będą Wam zasłaniać widok na lodowiec. 

Niestety, lodowiec w ciągu ostatnich 100 lat tak bardzo się skurczył, że od 2004 nie jest już możliwe mierzenie jego długości. Polecam wybrać się tam jak najszybciej, bo w tym tempie niedługo nie będzie już czego oglądać. 
  
Widok z okna kawiarni i krowy pasące się przy lodowcu. 


Pozdrawiam, Pati

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Cześć ! Dziękuję za komentarz i zapraszam do dyskusji. Pamiętaj, że komentarze złośliwe lub wulgarne będą usuwane. Mój blog nie jest też słupem ogłoszeniowym, będę wdzięczna jeśli to uszanujesz. Pozdrawiam, Pati :)